пʼятниця, 6 листопада 2015 р.

Готуємось до узагальнення знань

Узагальнення та систематизація знань за темою «Українські землі у першій половині XVII ст.»
Мета: повторити та узагальнити матеріал, вивчений з даної теми;розвивати в учнів уміння аналізувати та узагальнювати матеріали, робити висновки,удосконалювати навички роботи з історичними джерелами; виховувати в учнів національно-патріотичні почуття.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок.
                                                    Хід роботи
I.Організаційна частина уроку
    Урок проходить у вигляді змагання (гри) трьох команд. Про правила гри вчитель попереджає перед початком заняття.
II. Основна частина уроку
       Завдання 1. «Історичний марафон»
Команди називають по черзі терміни, які стосуються даної теми, і пояснюють їх.Наприклад: «братства», «право ставропігії», «єпархія», «єпископ», «єзуїти», «собор», «проповідь», «требник» тощо.
       Завдання 2. «Дерево запитань»
 Для проведення цього конкурсу вчитель готує плакат у вигляді дерева, до якого прикріплюються листочки, на внутрішньому боці яких записано питання до даної теми. Представники команд по черзі підходять до дерева, зривають по листочку, читають запитання і дають на них відповідь. Кожна команда має відповісти на три запитання.
       Наприклад:
1.      Які факти свідчать про те, що в XVI ст. православна церква перебувала в кризовому стані?
2.      Назвіть причини Берестейської церковної унії 1596 р. Складіть коротку розповідь про Берестейський церковний собор.
3.      Які наслідки мала Берестейська церковна унія дляУкраїни?
4.      Яких заходів уживав Йов Борецький для відродження Української православної церкви?
5.      У чому полягало значеня діяльності Петра Могили?
6.      Яку роль відігравали братства у національно-визвольному русі в Україні?
Завдання 3. «З глибини віків»
  Кожній команді пропунується опрацювати документ і дати відповідь на запитання.
       Завдання для 1-ої команди
Із передумови до видання Біблії князя Острозького
«Далеких земель дійшов я , навіть  до самого всесвітнього патріарха Єремії, усюди добро просячи до себе людей, які добре знають Святе Письмо грецьке і слов'янське, і списків добре виправлених і не зіпсованих .І добрий Бог допоміг мені: книжок і учених людей для своєї справи добув я досить».
      Завдання
1.      Для якої «справи» шукав книжки і «учених» людей князь Острозький?
2.      Що вам відомо про Острозьку Біблію?
Завдання для 2-ої команди
З листа канцлера Великого князівства Литовського Льва Сапіги до греко-католицького єпископа Йосафата Кунцевича в березні 1622р.
   «Давно в нашій державі заведено святу риму-католицьку віру, і доки немали наслідувачки (унії) свого богослужіння і послуху для Святого Отця, доти славиться дійсним спокоєм і силою середині держави й назовні; тепер же, коли прийняли до свого гурту якусь сварливу й неспокійну приятельку(унію), через неї на кожнім сеймі, на кожних народних зборах, на кожному повітовому засіданні точиться чи мало суперечок і чвар».
1.      Про яку подію йдеться в даному документі?
2.      Які наслідки вона мала для України?

Завдання для 3-ої команди
      Із записок арабського мандрівника Павла Алепського
          « Я багато бачив ікон, починаючи з грецьких країв до цих місць, але ніде не бачив подібного чи рівного… Козаки спорудили соборні церкви,створили боголепні ікони, чесні  і божественні іконостаси і корогви. Як ми помітили, церкви одна  одної величніше, краще, гарніше ,вище і більше, навіть сільські церкви одна одної краще».
·         Прокоментуйте даний уривок. Про що свідчить така оцінка сучасником стану української культури?
     Завдання 5. «Продовж розповідь»
Команди повинні класти розповіть з теми, присвяченої розвиткові української культури.
·         1-а команда. Охарактеризуйте стан розвитку української літератури у першій половині XVII ст.
·         2-а команда.Охарактеризуйте стан розвитку архітектури в Україні у перші половині XVII ст.
·         3-я команда.Охарактеризуйте стан розвитку образотворчого мистецтва в Україні у першій половині XVII ст.
 III. Підсумки уроку
     Наприкінці уроку вчитель підбиває підсумки змагання .Підраховуються зароблені командами бали, і оголошується переможець. При цьому учні  з команд, що перемогла, отримують оцінки, на один бал вище.
IV. Домашнє завдання

      Випереджальне завдання: підготувати повідомлення про сподвижників Б.Хмельницького-М.Кривоноса, І.Богуна, Г.Лісницького, М.Кричевського.

                                      11 клас
Розділ:Україна в період загострення кризи радянської системи( середина 60-х- початок 80-х років)
                                            Тема 14
Політико- ідеологічна криза радянського ладу в Україні.
1. 1. Яким етапом змінився період “відлиги в Україні?       
     2. Чи реально було побудувати комунізм до 1980 р. ?                               
2.  1. Як партійне керівництво назвало перший етап (фазу) комунізму?
      2. Як повинна була називатися нова спільнота людей створена на теренах СРСР?
3.  1. Хто із видатних людей назвав державний лад СРСР як такий, що
  залишається суспільством державного капіталізму?
     2. Як відбувалися вибори в органи радянської влади?
4. 1. Яку роль відігравали органи радянської влади за часів застою?
    2. Чи мали місцеві ради всю повноту влади у всіх сферах життя?
5. 1. У чому звинувачувалися репресовані в 60-х роках?
    2. Яка система управління була частково відновлена в період застою?
6. 1. Коли відбулася зміна політичного керівництва України?
    2. Коли була прийнята нова конституція УРСР?
7. 1. Хто в Україні уособлював політичну лінію ”національної обмеженості”?
    2. Яку політичну лінію уособлював В. Щербицький?
8. 1. Чи змінився політико-правовий статус України за новою конституцією?
     2. Чи було суспільство, побудоване в УРСР?
9. 1. Яким був суверенітет України за новою конституцією: фактом чи декларацією?
    2. Якою залишилася роль комуністичної партії за новою конституцією?
10. 1. Чи підтверджувала нова конституція законодавчо право УРСР на вихід із складу СРСР?
      2. Чи забезпечувало членство в КПУ можливості карєрного зростання матеріального добробуту?
11. 1. Назвати імя та прізвище автора книги Україна наша радянська?
       2.Яке обговорення було організоване перед прийняттям нової конституції?
12.  Пояснити:
       1.Суверенна держава
       2. Радянський народ

                                              Тема 15
Стан економіки УРСР у другій половині 60-х першій половині 80-х років 20-го століття
1.     1. Як  називаються зміни в економіці, викликані необхідністю вирішення існуючих в ній проблем?
    2. Коли (рік) вперше починаються ці зміни?
2. 1. Які умови для розвитку економіки створювалися в  результаті цих змін?
    2.Що було наслідком запровадження змін в економіці країни?
3. 1. Яка головна причина тяжкого економічного становища СРСР та УРСР  на думку академіка Аганбегяна?
   2. Як економісти називали  8 –п’ятерічку?
4. 1. Яка тенденція стала характерною для економіки країни під кінець 8-ї п’ятерічки?
    2. Що було і є найважливішим показником у розвитку економіки?
5. 1. Чим пояснювалося зниження темпів економічного зростання УРСР?
    2. Яка група галузей промисловостей розвивалася переважаючими темпами?
6. 1. Що виснажувало економіку СРСР і УРСР?
    2. Як дві економіки розвивалися паралельно?
7. 1. Які чинники використовувалися керівництвом для ліквідації гальмування СГ?
   2. Як оцінюється істориками контроль партійного керівництва та чиновників у СГ?
8. 1 .Якими були наслідки кризи СГ на початку 80-х років для України?
    2. Яка форма взаємовідносин стає поширеною у суспільстві?
9.  1. Коли була прийнята продовольча програма” ?
     2. Наскільки  років була розрахована “Продовольча програма?
10. 1 . Назвати деструктивні процеси у СГ?
А) зменшення посібних площ на 1 млн.га.,
Б) незміність цін на Сг продукції  з 60-х років
В) нерозвиненість соціальної і духовної сфер
Г) обезлюдення та зникнення сотень українських сіл
11. Пояснити:
1.Екстенсивний характер розвитку
2. Самостійність підприємства
12. Пояснити:
1. Продуктивність праці
2. Прибуток

Немає коментарів:

Дописати коментар